CBMCAktivitātesMateriāliPartneriKontakti

 

16

apr
2018

Pirmdienas Manna

Neizmēģināts, bet drošs ceļš uz neizdošanos

Autors: Roberts Dž. Tamasi

Vai esat kādreiz izlēmuši kaut ko nedarīt, baidoties no iespējamas neizdošanās? Varbūt saistībā ar jauniem pienākumiem darbā, karjeras maiņu vai pat ambiciozu pašattīstības programmu? Man jāatzīst, ka esmu vairākkārt vainīgs. Tas ir ironiski, jo, izvēloties kaut ko nedarīt, mēs 100 procentos gadījumu to neizdarām.

Nesen es izlasīju kādu apgalvojumu, kura izcelsme nav zināma: "Katrs sasniegums sākas ar apņemšanos darīt." Izklausās pēc kaut kā, kas saprotams pats par sevi, jo ir veselā saprāta diktēts. Bet, kad atduramies pret izaicinājumu un vērtējumu, vai tas ir tā vērts, vai neizdošanās risku, mēs "pārliecināmies", ka šis "veselais saprāts" nemaz nav tik pašsaprotams.

Vairums no mums zina klasisko gadījumu ar Tomasu Edisonu, elektriskās spuldzes izgudrotāju, kas veica simtiem mēģinājumu pirms, galu galā guva plānotos panākumus. Pārlūkojot vēstures lappuses, varam atrast neskaitāmus līdzīgus piemērus. Bet mans nolūks šeit nav atzīmēt to panākumus, kuri mēģināja un bija neatlaidīgi līdz galam. Drīzāk, skumt par tiem, kuriem bija lieliskas idejas, bet piedzīvoja neveiksmi, jo negribēja mēģināt darīt.

Pirms daudziem gadsimtiem ķīniešu filozofs Mendzi to izteica savādāk: "Starpība starp entuziasmu un vienaldzību ir piepildīta ar neveiksmēm." Prātā nāk mans draugs Maiks. Viņš izlēma pamest stabilu, labi apmaksātu darbu, lai no nulles sāktu programatūras konsultāciju uzņēmumu. Viņa "birojs" bija mājas pagrabā, darba galds - uz mapju plauktiem šķērsām novietota durvju vērtne. Viņš apzinājās, ka tas ir riskanti, ar savu nelielo ģimeni pamest stabilu darba apmaksu kopā ar citiem korporatīvajiem labumiem, piemēram, veselības apdrošināšanu.

Uzkrājoties rēķiniem un tiekot uz brīdi, ar nopietnu saslimšanu, ievietotam slimnīcā, Maikam bija kārdinājums padoties. "Par ko gan es domāju?" viņš jautāja sev ne reizi vien. Bet viņš mērķtiecīgi sekoja savai vīzijai un "pēdējā brīdī" atrada tik ļoti vajadzīgo klientu. Laikam ejot, viņš kopā ar savu nelielo komandu izveidoja veiksmīgu, starptautisku uzņēmumu. Maiks piedzīvoja savas uzņēmēja vīzijas piepildījumu, un šā procesa laikā tāpat, lielā mērā, pieauga viņa ticība.

Ja mums ir vīzija - vai dzīves sapnis - bet konstatējam, ka vilcināmies vai svārstāmies sekot, ko mums darīt? Raksti mums dod dažus padomus:

Zini, uz ko paļauties. Pat vistalantīgākajiem cilvēkiem ir brīži, kad viņu apņemšanās tiek pārbaudīta, liekot ceļā dažādas likstas. Tomēr, ja ticība Dievam mūs vada uz tajā spertiem soļiem, tad to nedarīt nozīmē nepakļauties. "Paļaujies uz To Kungu no visas sirds un nepaļaujies uz sava prāta gudrību, bet domā uz To Kungu visos savos ceļos, tad Viņš darīs līdzenas tavas tekas" (Salamana pamācības 3:5-6).

Padari Dievu - un Viņa gribu - par savu prioritāti. Pirms pieņemt svarīgu lēmumu, nododiet šo jautājumu Dievam lūgšanā, patiesi meklējot Viņa gudrību un vadību. Kad esat pārliecināti, kā Viņš vada, varat būt pārliecināti, ka Viņš ir kopā ar mums tajā, ko mēģinām darīt. "Meklē savu prieku savā Kungā, tad Viņš tev dos, pēc kā tava sirds ilgojas! Pavēli Tam Kungam savu ceļu un ceri uz Viņu, gan jau Viņš tad darīs: Viņš tavai taisnībai liks starot kā gaismai un tavām tiesībām kā saulainai dienai" (Psalmi 37:4-5).

Jautājumi pārdomām/diskusijai

  1. Vai varat atcerēties kādu gadījumu, kad negribējāt uzsākt ko jaunu, baidoties no neizdošanās? Ja jā, kas tas bija un vai tas joprojām ir jūsu "kādreiz jāizdara" listē?
  2. Cik daudz jūs esat tendēti uz došanos nezināmajā, mēģināt jaunu darbu, jaunu izaicinājumu vai pat mainīt dzīves veidu vai karjeru?
  3. Ko mēs varam iemācīties, kad mēģinām ko iepriekš nedarītu, pat ja tas beidzas ar neveiksmi?
  4. Vai vēršaties pie Dieva, meklējot gudrību un vadību, pirms pieņemt svarīgu lēmumu? Ja jā, dodiet, lūdzu, piemēru, kā tas ietekmē jūsu lēmuma pieņemšanas procesu. Vai tas jums ļauj kaut ko nepazīstamu mēģināt vieglāk, pat ja neesat pārliecināti par gala rezultātu?

Piezīme: Ja jums ir Bībele un jūs vēlaties diskutēt vai lasīt vairāk par šo tēmu, vēl daži citāti:

Salamana pamācības 12:11,24; Jesajas 26:3, 41:10; Jeremijas 29:11; Mateja 28:20; 1. Jāņa 4:18.

© 2018. Roberts Dž. Tamasi ir autors grāmatām Business at Its Best: Timeless Wisdom from Proverbs for Today’s Workplace; Tufting Legacies; un līdzautors, kopā ar David A. Stoddard, The Heart of Mentoring, un rediģējis daudzas citas t. sk. Mike Landry sarakstīto Advancing Through Adversity. Roberta tīkla lapa ir www.bobtamasy-readywriterink.com, un katru otro nedēļu publikācija blogā: www.bobtamasy.blogspot.com

CBMC LATVIJA: Māris Dižgalvis, valdes priekšsēdētājs (e-pasts: maris.dizgalvis@cbmc.lv)

Lai reģistrētos regulārai Pirmdienas Mannas saņemšanai, sūtiet pieteikumu uz adresi manna@cbmc.lv.

Latviešu valodas tulkojums CBMC LATVIJA, Copyright 2018 /www.cbmc.lv.

CBMC INTERNATIONAL: Jim Firnstahl, President

2850 N. Swan Road, Suite 160 ▪ Tucson, Arizona 85712 ▪ U.S.A.

TEL.: 520-334-1114 ▪ E-MAIL: mmanna@cbmcint.org

Web site: www.cbmcint.org. Please direct any requests or change of address to: jmarple@cbmcint.org

 

Pieteikuma forma

 

 

Pieteikties

 

 

 

 

 

 

© 2018 CBMC Latvija

 

Pieteikuma forma

 

 

Pieteikties

 

 

© 2018 CBMC Latvija